Skip to content

120 32nd St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block197
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
62%
Improvement Value:$84,500
38%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872-8.3%
2024$4,221+4.1%
2023$4,054+0.0%
2022$4,054
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6051, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1966