Skip to content

1200-1204 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block58
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage5,229
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
54%
Improvement Value:$547,600
46%
Total Assessment$1,197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,903+8.8%
2024$19,220+4.1%
2023$18,463+1.2%
2022$18,253+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913