Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0218)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage575
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
59%
Improvement Value:$102,900
41%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,304+55.5%
2024$2,768+4.1%
2023$2,659+1.2%
2022$2,628+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930