Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0418)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0418
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage575
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
51%
Improvement Value:$142,200
49%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+0.3%
2024$3,785+4.3%
2023$3,628+1.2%
2022$3,586+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft575DeedBook 7602, Page 249NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 5727, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4891, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930