Skip to content

3312 Hudson Ave(Unit C0208)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block202
Lot5
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$273,300
77%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,387-9.9%
2024$7,087+4.3%
2023$6,794+0.0%
2022$6,794
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9802, Page 114Recorded2/13/2024

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9288, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 2009