Skip to content

3312 Hudson Ave(Unit C0908)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block202
Lot5
QualifierC0908
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
19%
Improvement Value:$341,400
81%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921-16.1%
2024$9,441+4.1%
2023$9,069+0.0%
2022$9,069
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9796, Page 124Recorded1/17/2024

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8693, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 2009