Skip to content

143 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 2, 2000

Property Information

Block203
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
45%
Improvement Value:$375,800
55%
Total Assessment$683,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689-11.5%
2024$12,074+4.3%
2023$11,574+1.2%
2022$11,439+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923