Skip to content

572-74 32nd StUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block204
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,500
73%
Improvement Value:$176,400
27%
Total Assessment$663,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+4.4%
2024$11,178+4.1%
2023$10,738+1.2%
2022$10,616+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 9070, Page 61Recorded10/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1908