Skip to content

590 32nd StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block204
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
44%
Improvement Value:$221,100
56%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913-25.8%
2024$9,318+4.1%
2023$8,951+1.2%
2022$8,849-17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9629, Page 81NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5391, Page 187