Skip to content

3401 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block207
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-H/1B-IND
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
64%
Improvement Value:$329,200
36%
Total Assessment$914,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,956-12.4%
2024$18,213+4.1%
2023$17,495-16.5%
2022$20,947+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5861, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1913