Skip to content

510 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block229
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-OFF-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
63%
Improvement Value:$186,900
37%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780-32.8%
2024$13,062+4.1%
2023$12,547+1.2%
2022$12,404+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930