Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
705 30th StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022
Property Information
Block162
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1B-CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$322,000
66%
Improvement Value:$167,000
34%
Total Assessment$489,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,785 | +19.0% |
| 2024 | $7,380 | +4.1% |
| 2023 | $7,090 | +1.2% |
| 2022 | $7,009 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.