Skip to content

145 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block208
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
43%
Improvement Value:$369,200
57%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+42.1%
2024$8,163+4.3%
2023$7,825+1.2%
2022$7,734+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9804, Page 883NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9803, Page 218NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 7437, Page 332NU CodeFamily (1)Recorded1/10/2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4704, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1898