Skip to content

117 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block208
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
37%
Improvement Value:$468,000
63%
Total Assessment$744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,405+4.5%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903