Skip to content

217 45th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block258
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
36%
Improvement Value:$413,400
64%
Total Assessment$645,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106-4.7%
2024$10,605+0.5%
2023$10,553+1.2%
2022$10,433+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 9677, Page 658Recorded6/26/2022

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 9348, Page 228Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5710, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1900