Skip to content

519 Paterson Plank RdUnion City, NJ 07087

Built 1864
Other Exempt

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block20
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$5,367+2.4%
2007$5,239+2.8%
2006$5,098+2.7%
2005$4,965+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7772, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1864