Skip to content

3510-14 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1967

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block212
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H-AG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
27%
Improvement Value:$662,200
73%
Total Assessment$901,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,377-3.2%
2024$16,914+4.1%
2023$16,247+1.2%
2022$16,062+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967