Skip to content

3519 Park Ave(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block212
Lot47
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage5,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
30%
Improvement Value:$337,400
70%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412-25.8%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+5.0%
2022$9,140+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft5,376DeedBook 9541, Page 921Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft1,011DeedBook 9347, Page 644Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,011DeedBook 8130, Page 68NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 7191, Page 51