Skip to content

3307 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block200
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,754
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
32%
Improvement Value:$607,500
68%
Total Assessment$887,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,076+26.7%
2024$12,685+8.1%
2023$11,738+1.2%
2022$11,601-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913