Skip to content

3519 Park Ave(Unit C0003)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block212
Lot47
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA PK#3
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,009
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,300
30%
Improvement Value:$336,700
70%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397-26.8%
2024$10,107+4.3%
2023$9,689+1.2%
2022$9,576+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

DeedBook 8091, Page 222NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 7191, Page 51