Skip to content

3519 Park Ave(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$224,888
Last Sale Date
Aug 18, 2011

Property Information

Block212
Lot47
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,007
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
30%
Improvement Value:$336,000
70%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,540-18.4%
2024$10,471+4.1%
2023$10,058+1.2%
2022$9,944+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,888

From:

To:

Sq Ft1,007DeedBook 8808, Page 461NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 7191, Page 51