Skip to content

544 28th St(Unit C0501)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block160
Lot18
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
30%
Improvement Value:$320,500
70%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,978-20.6%
2024$8,786+4.3%
2023$8,423+1.2%
2022$8,325+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 8814, Page 120Recorded10/6/2011

Property Built

Built

Year Built: 2006