Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
3707 Bergenline AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 13, 2004
Property Information
Block219
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-C-WH-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,002
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$306,000
39%
Improvement Value:$478,000
61%
Total Assessment$784,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,684 | -23.2% |
| 2024 | $17,813 | +4.1% |
| 2023 | $17,111 | +1.2% |
| 2022 | $16,916 | +12.5% |
Property History
No events match the selected filters.