Skip to content

3811-13 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1903
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block261
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
38%
Improvement Value:$580,500
62%
Total Assessment$940,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,416-17.8%
2024$19,966+4.1%
2023$19,179+1.2%
2022$18,961+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7045, Page 36Recorded4/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1903