Skip to content

519 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block219
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
43%
Improvement Value:$368,400
57%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768-7.5%
2024$12,724+4.1%
2023$12,222+1.2%
2022$12,083+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9193, Page 759Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 8422, Page 5Recorded1/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 1913