Skip to content

507 Central Ave(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block21
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
35%
Improvement Value:$387,200
65%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244-0.3%
2024$9,269+4.3%
2023$8,885+1.2%
2022$8,782+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 8730, Page 954NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009