Skip to content

721-23 6th St(Unit C0008)Union City, NJ 07087

Built 2001

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block21
Lot1
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage769
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
34%
Improvement Value:$180,700
66%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,158-29.5%
2024$5,900+4.3%
2023$5,656+1.2%
2022$5,590+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft769DeedBook 7926, Page 110Recorded6/21/2006

Property Sale

Sale
$1,575,000
DeedBook 7312, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 2001