Skip to content

510 Paterson Plnk RdUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block21
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-5U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,674
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
35%
Improvement Value:$548,400
65%
Total Assessment$848,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,136+21.7%
2024$10,790+4.3%
2023$10,344+1.2%
2022$10,223+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft3,674DeedBook 8543, Page 112Recorded6/19/2008

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5551, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1913