Skip to content

310 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block221
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,900
47%
Improvement Value:$318,800
53%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+1.9%
2024$9,380+4.3%
2023$8,992+1.2%
2022$8,887+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9518, Page 926Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 941Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8749, Page 138Recorded8/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1700