Skip to content

148 37th St(Unit C1303)Union City, NJ 07087

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block223
Lot1
QualifierC1303
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage668
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,100
45%
Improvement Value:$138,300
55%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,404+7.4%
2024$3,169+4.3%
2023$3,038+0.0%
2022$3,038
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7570, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1933