Skip to content

150 37th St(Unit C2105)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jan 15, 2002

Property Information

Block223
Lot1
QualifierC2105
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
51%
Improvement Value:$175,900
49%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+3.4%
2024$4,697+4.3%
2023$4,503+0.0%
2022$4,503
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5982, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1933