Skip to content

150 37th St(Unit C2101)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$171,500
Last Sale Date
Dec 16, 2017

Property Information

Block223
Lot1
QualifierC2101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,600
48%
Improvement Value:$124,900
52%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,726+33.9%
2024$2,783+4.1%
2023$2,673+0.0%
2022$2,673
Property History

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 9271, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1933