Skip to content

3815 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block226
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-UG-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
45%
Improvement Value:$576,000
55%
Total Assessment$1,056,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,741+10.3%
2024$16,081+4.3%
2023$15,416+1.2%
2022$15,236+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

DeedBook 9640, Page 727Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9523, Page 784NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910