Skip to content

122 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1908
Apartment

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block233
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
32%
Improvement Value:$757,800
68%
Total Assessment$1,117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,774+63.2%
2024$11,503+4.3%
2023$11,027+1.2%
2022$10,898+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9704, Page 244Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5016, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1908