Skip to content

500 Central Ave(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0006

ZoningRMF
Sq Footage689
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
67%
Improvement Value:$68,700
33%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,696+65.8%
2024$2,230+4.1%
2023$2,142+0.0%
2022$2,142
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 9112, Page 1010

Property Built

Built

Year Built: 1963