Skip to content

1614 Summit Ave(Unit C0104)Union City, NJ 07087

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block84
Lot20
QualifierC0104

Zoning---
Sq Footage678
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
95%
Improvement Value:$7,100
5%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,478-59.1%
2024$6,058+4.1%
2023$5,819+0.0%
2022$5,819
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5832, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1907