Skip to content

500 Central Ave(Unit C0004)Union City, NJ 07087

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0004

ZoningRMF
Sq Footage709
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
67%
Improvement Value:$69,800
33%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,803+64.3%
2024$2,314+4.1%
2023$2,223+0.0%
2022$2,223
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 9112, Page 1004

Property Built

Built

Year Built: 1963