Skip to content

500 Central Ave(Unit C1005)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1005
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
40%
Improvement Value:$144,200
60%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,084-23.9%
2024$5,366+4.1%
2023$5,155+1.2%
2022$5,096+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 8903, Page 925NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/17/2013

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 8398, Page 263NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1963