Skip to content

500 Central Ave(Unit C0906)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0906
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
40%
Improvement Value:$143,700
60%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,095-18.4%
2024$5,020+4.1%
2023$4,822+1.2%
2022$4,768+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 8889, Page 228NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963