Skip to content

135-37 40th St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block233
Lot22
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage669
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
49%
Improvement Value:$104,400
51%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,561+8.5%
2024$3,283+4.1%
2023$3,153+0.0%
2022$3,153
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 7129, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1923