Skip to content

114-16 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 2, 1996

Property Information

Block233
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H-2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
46%
Improvement Value:$483,700
54%
Total Assessment$893,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,979-10.3%
2024$15,584+4.3%
2023$14,939+1.2%
2022$14,765-1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4951, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1898