Skip to content

4007 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block234
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,398
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
40%
Improvement Value:$670,300
60%
Total Assessment$1,120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,552-20.5%
2024$24,602+4.1%
2023$23,632+1.2%
2022$23,363+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 7008, Page 111Recorded1/13/2003

Property Built

Built

Year Built: 1931