Skip to content

535 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block234
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-C-H
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage3,121
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
35%
Improvement Value:$508,200
65%
Total Assessment$776,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137-0.3%
2024$12,170+4.3%
2023$11,667+1.2%
2022$11,531+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,048

From:

To:

Sq Ft2,807DeedBook 9702, Page 985NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,807DeedBook 9117, Page 393Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929