Skip to content

4000-12 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 1997

Property Information

Block235
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-5C-OFF-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage14,907
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,512,000
34%
Improvement Value:$2,881,400
66%
Total Assessment$4,393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,679-14.7%
2024$89,888+8.8%
2023$82,653+1.2%
2022$81,713+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913