Skip to content

416 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block235
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
47%
Improvement Value:$315,500
53%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264-6.2%
2024$9,877+4.3%
2023$9,469+1.2%
2022$9,358+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,431DeedBook 6098, Page 18Recorded12/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1908