Skip to content

410 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block235
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H/1F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
50%
Improvement Value:$281,000
50%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722-32.8%
2024$12,987+4.3%
2023$12,450+1.2%
2022$12,304+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9164, Page 40Recorded12/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908