Skip to content

413 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block240
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H/2F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
42%
Improvement Value:$374,700
58%
Total Assessment$651,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192-8.0%
2024$11,080+4.3%
2023$10,621+1.2%
2022$10,497+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908