Skip to content

404 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2002

Property Information

Block240
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
49%
Improvement Value:$288,200
51%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,835-25.6%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908