Skip to content

136 41st St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block243
Lot1
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
DescriptionPS #1
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$294,400
68%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621-11.2%
2024$7,458+4.3%
2023$7,150+1.2%
2022$7,066+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

DeedBook 9425, Page 189Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9050, Page 556Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

DeedBook 8641, Page 370NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006