Skip to content

132 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block243
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H-UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,321
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,800
36%
Improvement Value:$629,400
64%
Total Assessment$990,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,539-26.9%
2024$21,254+4.3%
2023$20,375+1.2%
2022$20,137+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923